Vybavení na canicross

Foto: Petr Tahal
Pro psa je nejdůležitější dobře padnoucí postroj. Existuje několik značek a výrobců a několik typů postrojů, které se konstrukčně liší. Důležité ale je, aby konkrétnímu psovi seděl konkrétní postroj. Obecně se tedy dají postroje rozdělit na krátké - short, vhodné především na procházky, venčení, některé pachové práce, obrany, některé sporty (např. flyball), a dlouhé tažné postroje, které jsou na canicross a dogtrekking určitě vhodnější a lépe uzpůsobené k tahu, a především k tomu, aby se na něm pes neškrtil. Bohužel pro menší pejsky bývá většinou problém sehnat dlouhý tažný postroj a ti teda musejí běhat potom na těch krátkých short postrojích. Pro posouzení, zda postroj správně sedí je potřeba se chvíli proběhnout v tahu, zda postroj někde neškrtí, nedře a pes se v něm neškrtí a nesýpe.
Dále je důležité pružné vodítko s amortizérem, opět je několik značek a výrobců a vodítka se od sebe trochu konstrukčně liší. Je opět na každém, co mu vyhovuje nejvíc. Důležitá je jen předepsaná délka pro canicross 2 m v nataženém stavu a 2,7-3 m pro koloběžku a kolo. Kratší vodítko na běhání má svoje opodstatnění, že je pes na něm lépe ovladatelný a je bezpečnější pro předbíhání a hromadný start mezi více psy. Pokud si běháte samy po lese a vyhovuje vám spíše delší vodítko, je to na vás. Ale na oficiálních CC akcích je většinou předepsané právě 2 m vodítko. Další důležitou věcí je ještě, aby vodítko mělo jen jednu karabinu, která se připne na stranu k psovi a na druhé straně je jen oko. Vodítko se tedy připevní k běžci na pevno k sedáku provlečenou smyčkou, či případně se provlékne na finský hák nebo speciální vypouštěcí karabinou. Obyčejná karabina je nebezpečná a hrozí její přelomení a vystřelení směrem k psovi a jeho zranění.
Pro běžce je potřeba běžecký sedák či opasek, ke kterému si připne psa. Opět existuje několik typů a konstrukcí, opět to chce vyzkoušet, co komu lépe sedne. Sedák nesmí dřít, ani se nikde zařezávat. Pro psy, kteří skutečně táhnou velkou silou a mají více kilo je vhodnější sedák se spodním tahem přes zadek, který vypadá spíš jako horolezecký sedák. Bývá to pro běžce pohodlnější a nebolí z toho záda. Pro menší psy nebo netahavé psy je možno využít i jen opasek, co se zapíná pouze kolem boků, ale táhne tím pádem za bedra. Ale u většího tahu zde hrozí riziko tzv. ,,zlomení" v pase a diskomfort pro běžce.
Zdroj fotografií: www.behejsepsem.cz