Plavání se psem

04.08.2018

Plavání je skvělá alternativa k tréninku přes léto, resp. občas vzhledem k počasí i dokáže výborně nahradit trénink canicrossu. Plavání je také nejefektivnější způsob, jak psa rychle a správně posílit a nasvalit, proto se také plavání využívá dost často jako rehabilitační metoda po operacích a úrazech. Plavání je také výborným pomocníkem pro kondiční trénink, přes léto i alternativa k běhání, jelikož i ve vodě vás může pes táhnout, a tím pádem makat. Bonus k tomu, že se vám pes bude méně a pomaleji přehřívat. Ale pozor!!!! i ve vodě se může pes přehřát, jelikož při plavání zapojuje svaly a pracující sval vytváří teplo a pes se plaváním zahřívá!!!! (to samé platí i pro člověka, je-li vám ve vodě zima, začnětě plavat a jak se pěkně zahřejete pohybem). Nicméně k tomuto kondičnímu plavání se už více hodí využít plovací vestu pro psa. Za prvé dodá psovi jistotu a pomůže i méně zkušenému a opatrnějšímu psovi, co se třeba vody bojí, za druhé dodá jistotu vám, že se vám pes neutopí, kdyby mu náhodou došli síly, případně dostal křeč, jelikož pokud mluvíme o kondičním plaváním, myslíme tím plavání několik minut v kuse a kontinuální pobyt ve vodě (pro začátek stačí třeba 10-15 minut, později můžete trénink natáhnout na hodinu i více), ne házení míčků a aportování pár metrů od kraje. Za třetí vesta psa nastaví do správné polohy ve vodě a umožní mu tak efektivně a hlavně správně zapojovat všechny končetiny a svalové partie. Někteří psi mají tendenci totiž z vody vystrkovat přední nohy a cákat a špalat vodu, zadek se jim potápí tím pádem více než předek, a více namáhají hrudní končetiny. Vesta psa srovná do horizontální polohy a umožní mu správně kormidlovat ocasem. Za čtvrté vesta vytváří u určitý větší odpor pro psa při plavání a trénink je tak efektivnější a náročnější, než když plave bez vesty. 

Plovacích vest pro psy existuje více značek. Pro výběh vhodné velikosti není tolik důležitá velikost, jako hlavně nosnost, která musí odpovídat váze psy. Ohledně délky by neměla vesta sahat až po kořen ocasu, ideální jsou 2/3 délky zad, kořen ocasu musí zůstat nezakrytý a vesta nesmí přesahovat kvůli kormidlování. Výbornou alternativou, pokud chcete vestu vyzkoušet nebo ji potřebujete jen na nějakou akci, např. sjíždění řeky, můžete si vestu zapůjčit např. u behejsepsem.cz  

Jak začít s plaváním

Ne každý pes je vodomil od přírody a skočí ihned do vody a začne plavat. Někteří psi se holt vody bojí a plavat nechtějí. Sama jsem doma měla tři neplavce. Pro začátek je dobré zkusit jít plavat se psem. Přeci jenom s páníčkem je všechno bezpečnější, a když ta voda nesežere páníčka, nesežere přeci i psa :-) V tomto případě je dobré využít třeba i plovací vestu. Psi rychle poznají, že s vestou je to jednodušší a že se nepotopí, že je pořád bude nadnášet, i když nebudou tolik ,,bojovat o život".  Využijte třeba i oblíbené hračky nebo pamlsků, případně dalšího psího kámoše, co rád plave, a zkuste pomalu psa lákat dále do hloubky. Nejtěžší je ten první krok, kdy psi ztratí pevnou půdu pod nohama. Potom už rychle pochopí, že to není zas tak hrozné a děsivé. Zvlášť když před nimi stojí páníček a také nepanikaří a plave :-)

S Emou se teď snažím v poslední době plavání trochu více zařazovat. Za prvé vzhledem k tropickým teplotám letošního léta, kdy i večer je dost horko a dusno, a není to úplně dobré počasí na běhání. Za druhé kvůli menším zdravotním problémům Emy jsme v červnu a začátkem července nemohli tolik chodit, trénovat a běhat, měly jsme nucený klidnější režim a potřebuje teď trochu dohnat svalovou hmotu. A jelikož Ema není úplně vodomil, pořídila jsem také vestu a zkoušíme to spolu. Za mnou totiž do vody jde a plave, ke břehu se nechávám většinou trochu od Emy popotáhnout.


Strakatý deník
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky