Co dělat/nedělat a jak se chovat/nechovat na závodech

18.05.2018

                                                                                               Foto: Jan Náměstek

Ostřílení canicrossaři můžou tento článek rovnou přeskočit, ale pro nováčky a začátečníky zde sepíši pár důležitých informací, jak přežít ve zdraví a užít si závody v CC  :-)

Já svou předzávodní rutinu zahajuji již den předem. V podvečer si sbalím všechny potřebné věci viz. článek https://strakaty-denik.webnode.cz/l/co-si-s-sebou-sbalit-na-zavody/ pro psa i pro sebe, hlavně postroj, vodítko s amortizérem a sedák - bez všeho ostatního se dá i přežít, jen je to trochu těžší a náročnější. I když v poslední době i toto vybavení se dá na většině závodů zapůjčit u stánku pořadatelů :-) Dále běžecké oblečení. Volím dle předpovědi počasí, a většinou balím i více variant a kousků oblečení na doladění na místě, počasí se může náhle změnit, tak ať nejsem zaskočena, a mám s sebou lehčí i teplejší variantu. Potom oblečení a boty na převlečení/přezutí. Vždycky si s sebou beru i dost vody. Sice na většině závodů pořadatel zajišťuje před startem i v cíli vodu pro psy a kádě na osvěžení, ale prostě na to nespoléhám, a vždy si vozím dostatek vody k pití i chlazení svého psa. 

Na cestu na závody se snažím vyrážet s dostatečným předstihem a časovou rezervou. Dojezd si plánuji cca na polovinu času registrace/prezentace. Určitě není dobré přijet na poslední chvíli. Zase na druhou stranu také nepotřebuji se psem být a trajdat několik hodin předem na místě, aby byl zbytečně unavený. Pořadatelé většinou tvoří startovku až po uzavření registrací, chvíli před starty, a snaží se ji zveřejnit, co nejdřív. Tak proč jim to komplikovat a i ostatním závodníkům, a provádět změny na poslední chvíli, šoupat s časy startů a pořadím, apod. Případné změny běžců a psů jde vykomunikovat s pořadatelem den předem.

Po příjezd na místo jdu většinou jako první napojit a vyvenčit psa. Pes se napájí kvůli lepší hydrataci, výkonu a chlazení. 2-3 hodiny předem, což mi většinou krásně vychází ihned po příjezdu, zhruba 15 ml tekutin na kg živé váhy. Což u 15 kg psa je zhruba 225 ml tekutin. Existují různé iontové rozpustné směsi pro psy (já používám Mamut pre-run), ale výborně se hodí i čistý nesolený a nekořeněný vývar, případně stačí i obyčejná vody. Ionťáky a vývar mají stejně spíš zchutňující efekt, než nějaký výrazný povzbuzující efekt. Ale pro psy, co moc nepijí a nechtějí přijmout velké množství vody najednou, je to výborná alternativa, jak do nich dostat více tekutin. Případně používám ještě cca polovinu masové taštičky, či sušené škvarky, co naházím do vody, a jak ti psi najednou jsou ochotni vše vypít. :-)

Poté většinou psa ještě na chvíli zavírám odpočívat do auta a jdu se odprezentovat, vyzvednou číslo a čip, obhlédnout si start a cíl, terén, značení tratě a začátek a konec trati. Pozor, někde je třeba převážit u registrací psa, pokud chcete startovat v lehčí kategorii, že skutečně pes má odpovídající váhu...Pokud neznám předem trať, nemám k dispozici mapku nebo neznám značení daného pořadatele, je dobré si trať projít předem. Tratě jsou většinou značené již od rána (fáborky, šipky, ,,mlíkem" a terčíky), tak je dobré přijet o něco dřív a jít si jako první například projít trať, během toho je možné i vyvenčit psa, nicméně nikdy ho nenechávám nic očůrávat v místě startu a cíle a v blízkosti zázemí/stánků, abychom nekomplikovali situaci a běh dalším závodníkům. 

Cca půl hodinu před startem beru psa znova pořádně vyvenčit, lehce zahřát a rozběhat, rozběhat a rozcvičit sebe. To již určitě visí i startky a znám přesný čas svého startu. V poslední době se kvůli velkému počtu závodníků dělají intervalové starty, které jsou bezpečnější, ale je potřeba, aby každý závodník byl pozorný a dodržoval svůj čas startu a dostavil se včas. Zkontroluji umístění čísla a čipu, oblékám si sedám, beru postroj a cca 10 minut před startem vyrážím se psem do startovacího prostoru/koridoru. Někde chce pořadatel, aby se psi rovnali do řady za sebe, někde stačí, když se pohybujete v blízkosti startu a jste připravení 2-3 psy před sebou. Druhou variantou je hromadný start, kde se všichni postaví vedle se do řady a vyběhnou všichni naráz. Intervalový start startuje startér pomocí displeje s časem před vámi a většinou vám začne odpočítávat čas 10/5 vteřin před vaším startem. Poté již můžete vyběhnout do svého závodu :-)

Na trati je slušné se uhnout rychlejšímu psovi a svého psa si mírně stáhnout k sobě, aby mohl rychlejší nerušeně proběhnout. Naopak, když chci já předběhnout pomalejšího psa, je dobré mu dát vědět, že budu předbíhat a z které strany, a také si mírně stáhnout psa k sobě, aby nedošlo ke kolizi. Většinou se používá pravá (prapra, rara)/levá (lele) případně musherské Gee (dží)/ho (hóóó).

V cíli je fajn svému parťákovi poděkovat a pochválit ho. Pak psa ještě asi 10 minut vezmu vychodit a nechám ho vydýchat a vychladnout. Dám mu napít, a poté u auta provádím ještě strečink a protažení končetin, hřbetu a krku, než psa zavírám a nechám odpočinout v autě.


PS: se psem se pohybuji vždy na vodítku na parkovišti, v zázemí, v místě startu a cíle a nenechávám ho si hrát a obtěžovat ostatní psy!!!! Psa pouštím z vodítka proběhnout vždy až stranou veškerého dění. Pokud se pohybujete po trati, kde již probíhá závod, mám také vždy svého psa na vodítku, a uhýbám se a nezavázím běžcům!!!




Strakatý deník
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky