Jak začít s canicrossem

13.07.2018

Canicross se v poslední době stává čím dál tím víc populárnějším a dostupnějším. Kromě psího parťáka potřebujete v podstatě jen tří věci a to postroj pro psa, vodítko s amortizérem a sedák pro sebe. Dále už jen asi nějaké běžecké/sportovní boty a chuť jít to vyzkoušet. 

Po celé republice vznikají různé běžecké/canicrossové skupiny, kde vám poradí a pomůžou začít, a jsou vám schopni i zapůjčit základní vybavení pro vyzkoušení, tedy postroj pro psa, vodítko a sedák. Není tedy nutné hned vše kupovat nové, případně pokud máte na psa postroj, půjčit si jen vodítko s amortizérem a sedák a vyzkoušet, zda právě vaši dvojici bude canicross bavit. Společné tréninky nabízí např. team běhejsepsem.cz, ale můžete zkusit i různé Facebookové skupiny, či další skupiny jako RozběhámeČesko a podobně, stačí chvíli zapátrat na internetu, co zrovna ve vašem okolí je dostupné.

Tréninkové skupiny jsou fajn i z toho hlediska, že ve skupině většinou pes rychleji a snáze pochopí, co se po něm chce. První dovednost, co se pes musí naučit je běhat před vámi, posléze jak vás za sebou tahat. Právě skupina dalších psů pomáhá většině psů s motivací běžet vpřed a před páníčkem. Druhá věc, co je potřeba psovi vysvětlit a naučit je tah. Někteří psi pochopí velice rychle a tah je pro ně přirozený, někteří psy se tuto dovednost musí naučit. Zvlášť v případě, že předtím absolvovali nějakou výchovu a výcvik a naučili se chodit na prověšeném vodítku u nohy. Nicméně nemusíte se obávat, že si canicrossem zničíte chůzi u nohy nebo výchovu svého psa. Většina psů se naučí velice rychle a dobře rozlišovat: 1, teď mám obojek, jde se spořádaně u nohy, 2, teď mám postroj, a teď se pracuje a tahá. Je potřeba naučit psa stereotyp: Mám postroj = Tahám, tzn. nic neočuchávám, neočůrávám a nevenčím se, nehraju si s ostatními. Z tohoto důvodu je dobré tedy postroj psovi dávat opravdu jen na trénink a ne třeba i na venčení a ,,obyčejné" procházky. Zkrátka a dobře, aby si hned z počátku nevytvořil špatné návyky. Nemá moc smysl jít se psem na trénink na postroji a přitom ho okřikovat, ať netahá. Zní to logicky, ale ne vždy se to dodržuje. 

K naučení tahu a práce v postroji se výborně hodí řetězy. Jedná se o tzv. mrtvou váhu, vytváří stálou a rovnoměrnou zátěž, na rozdíl od pneumatik a jiných pomůcek neposkakují, a je tím pádem menší šance, že se zaseknou o terénní nerovnosti, a na rozdíl od vás nezrychlují a nezpomalují; a jsou ideální k silovému tréninku. Řetězy se připínají pomocí pružného vodítka nebo gumy k postroji ke psovi, případně se můžete vy pomocí druhého pružného vodítka připnout též k psovi pro jeho větší kontrolu. Pozor, ale v tomto případě běžte na úrovni psa a pomáhejte mu povzbuzováním, aby pochopil, že to co chcete je tahat zátěž, až posléze se pomalu řaďte za psa a simulujte podmínky, že už neběžíte vedle něj, ale za ním a musí jít první. Pro některé psy je tato situace značně stresují a nová, že najednou oni jdou první, určují trasu a musí pracovat samostatně před vámi. Praktičtější je mít více kratších řetězů zhruba o hmotnosti 1 kg, které můžete přidávat či ubírat podle aktuální potřeby a cíle tréninku.  Pro začátečníky, kteří se učí teprve tahat, stačí váha zátěže (řetězů) odpovídající zhruba sedmině až třetině hmotnosti psa. U zkušených psů můžeme k silovému tréninku využít váhu řetězů odpovídající třetině až polovině jejich hmotnosti.  Vhodné je najít si rovnou cestu bez kořenů a kamenů. Pro začátek stačí 100 - 500 m dlouhý úsek, který můžete s přestávkou 2 x - 3 x zopakovat. Silový trénink je vhodné zařazovat 2-3 x týdně a postupně váhu i úseky zvyšovat a prodlužovat. Nepropadejte panice, pokud napoprvé bude pes reagovat zmateně, nebude chápat, že má běžet rovně před vámi, něco tahat a ještě ho bude děsit, že to divně cinká a tíží ho to. Buďte trpělivý a klidně trénink i zkraťte. Někdy je méně více.

Další dovednost, co je potřeba se naučit je řídit psa před sebou a určovat směr běhu, tzn. tedy rozběhnout se, zrychlit/zpomalit, zastavit a zatáčet. K tomuto je dobré naučit psa hlasové povely pro start: např. Go, Běž, Jdem; k zastavení: Stůj, Stop, Pomalu; k zatočení doleva: Ho, Levá, Left, Lele; doprava: Dží, Pravá, Right, Rara; a pro předbíhání: Go, Jdem. Dalším užitečným povelem, zvláště u velkých a silných psů, je povel pro zpomalení z kopce např: Za paty, K noze, Pomalu. Obecně prudké seběhy bolí, zvláště, když vás za sebou vláčí ještě pes. Můj typ jsou krátké a jednoduché povely, které budete schopni vyslovit i v zadýchání při běhu, resp. mezi nádechy. Případně jsem poslední dobou začala používat i povel pro pohyb skrz křižovatku rovně, jednoduše potvrdím psovi, že jdeme rovně, aby nezpomaloval. Toto všechno se dá opět výborně trénovat na společných trénincích, kde vám ukáží několik cvičení pro trénink stranových povelů:  od slalomu, až po střídavé zatáčení na T křižovatce v řadě za sebou pro ,,zmatení" psa za vámi :-)

Poslední dovedností, co je potřeba se naučit je klidné a spolehlivé předbíhání. Neméně důležité je se nechat i v klidu předběhnout. Jakýkoliv kontakt, agresivita, ale i hravost psů je v tomto případě nežádoucí a na závodech i důvodem k diskvalifikaci. Toto se opravdu nejlépe vyzkouší a natrénuje ve skupině psů, a skutečně je vhodné toto nacvičit dopředu na tréninku a ne až v závodě. Buďme k sobě ohleduplní a nenechte svého psa jakkoliv otravovat psa druhého závodníka. Někteří psi jsou citlivé dušičky a nemusí toto ustát, ani když je to myšleno ve hře. V postroji má prostě pes pracovat a soustředit se na práci a běh, a ne na to, co lítá okolo nebo kdo lítá okolo. Vhodné je také si psa při předbíhání, a i když jsem předbíhaný, chytit na kratší vodítko, umožnit rychlejšímu běžci předběhnout, případně pomalejšího běžce upozornit, že hodlám předbíhat a z které strany. 

Foto: archiv

Strakatý deník
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky