Jak na trénink canicrossu

18.08.2018

                                                                                                                             Foto: Lucie Zdvihalová

Pokud chcete začít běhat závody, bylo by vhodné na ně trochu potrénovat. Krom dovedností jako je předbíhání a zatáčení je nutné také natrénovat na danou vzdálenost závodu tak, aby nám pes ,,vydržel" po celou závodí trasu běžet na plno a táhnout nás. K tomu bude potřebovat pes sílu,  to aby nás utáhl; vytrvalost, to aby to vydržel po celou dobu; a rychlost, to abychom mohli se dobře umístit :-) Proto by měl mít každý trénink svůj účel, tzn. na jaké složce výkonu chceme v tu danou chvíli zapracovat, protože bohužel není možné v jeden okamžik trénovat vše - sílu, rychlost i vytrvalost. 

Sílu trénujeme nejen, aby nás pes utáhl a více pomohl v běhu, zvláště v těžším terénu jako je bláto nebo do kopce, ale také proto, že dobře nasvalený pes je také lépe chráněn proti případnému zranění pohybového aparátu, protože silné svaly drží klouby správně pohromadě např. při špatném došlapu. Zároveň silnější svaly dokážou vyvinout i větší sílu při odrazu, tím pádem a vyšší rychlost běhu. Síla je tedy asi první věc, co bychom měli se psem trénovat. Tyto tréninky probíhají většinou v nízké intenzitě a rychlosti. Lépe se trénuje asi na koloběžce nebo na kole, protože brzdit při běhu velkého psa není úplně pohodlné, navíc tempo bývá na některé psy až příliš pomalé a nebaví je a přestanou potom tahat. Na koloběžce nebo na kole můžete na rovině psovi aktivně přibržďovat (malým psům nepomáhat), do kopce se potom snažit psovi nepomáhat nebo jen v případě, že už to pes nezvládá a hrozí, že zastaví. Při běhu můžete potom také využít řetězy. Hodí se také pro nácvik maximální síly, protože můžete psovi postupně přidávat zátěž. Hmotnost řetězů by měla být pro začátek zhruba 1/8 váhy hmotnosti psa, postupně se můžete dostat na 1/4 - 1/3 váhy hmotnosti psa. Nicméně s řetězy se nikdy netrénuje tak, že byste psovi naložili určenou váhu a nechali ho to táhnou celou trasu. S řetězy se trénuje přerušovaně, tzn. že necháte psa táhnou 100 - 200 m, a pak mu dáte zhruba 30 vteřinovou pauzu a následuje další jedno až dvě opakování. Silové tréninky by měly v objemu vašich tréninku tvořit zhruba 10-15 %.

Vytrvalost neboli schopnost běžet dlouho se trénuje ve střední intenzitě a rychlosti. Protože pokud psa mírně přibrzdíme, musí více makat. Zároveň tento typ tréninku by měl probíhat v aerobním pásmu, takže tempo by mělo být příjemné, povídavé. Pokud se dostaneme už do anaerobního pásma spalování, přestáváme trénovat už obecnou vytrvalost, ale spíše už tempovou vytrvalost. Která se nám sice také hodí, ale dostaneme se k ní postupně právě přes obecnou vytrvalost. Protože nejprve musím být schopen vůbec uběhnout 5 km v kuse, až potom můžu začít pracovat na tom, abych těch 5 km uběhl rychleji, v jiném tempu. Na kole nebo koloběžce se necháte na rovině víceméně vozit, do kopce psovi pomůžete, aby se vaše rychlost výrazně nezměnila. Při běhu půjde o jedny z prvních tréninků, kdy se budete snažit danou vzdálenost společně zdolat. Tyto tréninky by měli tvořit zhruba 70 % vašeho objemu tréninků.

Poslední složka výkonu je rychlost. Tyto tréninky už probíhají v nejvyšší intenzitě, tedy v maximální rychlosti. Tyto tréninky jsou už vyčerpávají jak pro vás, tak pro psa a nejvíce připomínají závodní tempo a podmínky na trati. Snažíte se danou vzdálenost zdolat v co nejkratším čase. Tyto tréninky se většinou běhají intervalově, kdy střídáte pomalejší a rychlejší úseky, případně to co nejvíc ,,rozpálit" z mírnějšího kopce. Dobrým pomocníkem je i kolo, kdy necháte psa na volno a opět se pokusíte střídat pomalejší a rychlejší úseky s maximální rychlostí. Toto bývá i pro psy velká zábava vás nahánět. Trénink rychlosti by měl být zhruba 10 - 15 % objemu vašich tréninků.

A jaké jsou tedy typy tréninků, které můžeme využít? 

Tréninky můžeme rozdělit zhruba do tří typů a to kontinuální trénink v zápřahu, přerušovaný trénink, kdy je pes střídavě v zápřahu a na volno a intervalový trénink s pauzami. Pro psa je důležitá různorodost, abychom ho udrželi plně soustředěného a bavilo ho to, proto je potřeba jednotlivé typy tréninků střídat. Protože krom fyzické kondice je potřeba u psa trénovat i psychickou kondici, jednoduše, aby danou trasu dal v zápřahu i psychicky.  

Kontinuální trénink znamená, že pes poběží od startu až do cíle v zápřahu a běžíme tento trénink v jednom kuse bez přestávky. Při tomto typu tréninku ale psovi neustále klesá chuť běžet a klesá mu i energie. Zároveň je to ale i neustálý psychický tlak, jelikož pes se musí celou dobu soustředit. Proto když kombinace fyzické i psychické únavy vyvrcholí, pes většinou přejde do chůze, zařadí se k vám nebo dokonce zastaví. A to není úplně to, co bychom chtěli se psem trénovat. My po psovi chceme aby běžel celou dobu naplno. Z tohoto důvodu je nutné začít kontinuální běh trénovat na kratších vzdálenostech a postupně prodlužovat vzdálenosti v závislosti na tom, jak poroste psovi fyzička i psychická odolnost. Naším úkolem tedy je, aby trénink byl vždy jen tak dlouhý, aby psa bavil a zvládl ho odběhnout celý.  Začněte tedy na kratší vzdálenosti a postupně ji pomalu prodlužujte, např. 7, 8, 10, 11, 12 minut. Cílem by mělo být, aby pes vydržel naplno běžet celou vzdálenost závodní trasy, která bývá 4 - 5 km.

Druhý a po psa lehce zábavnější typ je přerušovaný trénink. Při tomto tréninku střídáme úseky, ve kterých je pes zapřažen s úseky, kdy psa necháme běžet na volno. Při běhu na volno dáváme psovi šanci a prostor lehce si oddychnout, hlavně psychicky, případně se vyvenčit, počuchat si. Nicméně při tomto typu tréninku pracuje pes pořád, protože se pořád hýbe a nevypadne z tempa. Tento typ tréninku je nejvhodnější pro nabírání kilometrů a budování vytrvalosti. Také jste schopni se psem uběhnout mnohem delší vzdálenost než při kontinuálním tréninku v zápřahu. S každým úsekem na volno se psovi také zvedá chuť a lehce i energie běžet dál. Začněte tedy např. 2 a 1 minuta a postupně prodlužujte dobu v zápřahu i běhu na volno, se zkracující se dobou mimo zápřah (2-1, 3-2, 2-2, 4-1, 3-2, 5-3). Jediným úskalím tohoto typu tréninku je, aby byl pes poslušný na volno, a výběrem vhodného a bezpečného místa (případně respektování místní vyhlášky o volném pohybu psů).

Posledním typem tréninku, který můžeme využít je intervalový trénink. Trénink spočívá v tom odběhnout daný úsek, po kterém následuje pauza se zastavením a vypuštěním psa, kdy mu dáte možnost se vyvenčit, počuchat si a případně se osvěžit. V tomto duchu můžete odběhat rychlejší úseky pro rozvoj rychlosti, zároveň ale i pomalejší úseky, kdy budete budovat obecnou vytrvalost. Tento typ tréninku baví psa více než souvislý běh, jelikož má čas také na své ,,psí věci" a má zde možnost psychicky vypnout. Po každé pauze psovi roste chuť a energie k dalšímu běhu. Zároveň je ale i bezpečnější, pokud nemůžete běhat se svým psem na volno. Opět při tomto typu tréninku zvládnete tedy naběhat více a hlavně více kvalitnějších kilometrů v zápřahu, jelikož pes má čas a prostor si odpočinout a nabrat nový elán. 


Strakatý deník
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky