Co je to Dogbiatlon

25.08.2018

                                                                                                 Foto: L. Zdvihalová

Dogbiatlon je poměrně mladý sport. A je to v podstatě letní obdoba biatlonu kombinovaná s během se psem. 

Na začátku stálo nadšení pár lidí pro biatlon, tedy střelby z malorážky, zároveň tito lidé jsou milovníci psů a běhají s nimi v zápřahu ať už po svých, na koloběžce nebo v zimě na lyžích. Takže je nenapadlo nic lepšího, než zkusit tyto dvě disciplíny skloubit, zvláště po tom, co objevili tiché a 100% bezpečné laserové malorážky. Za zakladatele dogbiatlonu v České republice je tedy považován Šimon Cipro, a první závod se konal v roce 2016 v Soběšíně. 

Jedná se tedy o kombinaci běhu se psem - canicross a střelbu z laserové zbraně. Laserové "malorážky" mají stejnou konstrukci (včetně přesné laserové optiky) i hmotnost jako pravé biatlonové, a dopřejí tak závodníkům autentický zážitek. Na rozdíl od klasického biatlonu se ale při tom se psem nelyžuje, ale běhá se po svých. I když už byl tedy pokus i o zimní variantu dogbiatlonu :-)

Střílí se z laserových biatlonových malorážek, které jsou 100% bezpečné a nevydávají při výstřelu žádný zvuk. Proto jsou naprosto vhodné i pro závody se psem. Zbraně mají přesnou laserovou optiku. Terče, na které se střílí, obsahují detektor laserového paprsku a po zásahu se rozsvítí. Po každém výstřelu je zbraň třeba nabít, tak jako pravé biatlonové zbraně. V "zásobníku" je celkem pět ran pro každého závodníka na každém střeleckém stavu. 

Pravidla dogbiatlonu jsou tedy taková, že se startuje intervalově a závodník neběží se svojí zbraní, nýbrž zbraně leží na střelnici a závodníci si je střídají. Střílí se vždy ve stoje a u každého stavu je připravený pomocník, co podá zbraň a podrží psa. Pes se neodepíná, po celou dobu je spojen s psovodem vodítkem. Odběhne se první kolo a závodník obsazuje poslední volný stav nejdále od něj. Vždy je připravený pomocník a signalizuje na který stav se máte zařadit. Poté následuje první střelecká položka. Střílí se na 5 terčů na vzdálenost 10 metrů. Za každý netrefený terč dostane závodník penalizaci 20 sekund. (První rok se zkoušelo, že se budou běhat klasická trestná kolečka, bohužel pro psy to bylo dosti složité a nudné, a nechtěli pak běhat - kroužit malé 150 m dlouhé kolečko třeba 5x dokola). Poté se běží druhý běžecký okruh, následuje druhá střelecká položka, třetí běžecký okruh se běží potom už rovnou do cíle bez střelby. Délka běžeckého okruhu je cca 600 m u sprintové tratě a kolem 3 km u enduro tratě. Celkem tedy 3x 600 m nebo 3x 3 km. Vítězem se stává závodník s nejrychlejším časem včetně penalizace. takže zde neplatí úplně pravidlo, že ten nejrychlejší závodník bude první, neboť si může nastřílet velkou penalizaci a druhý pomalejší závodník si nastřílí menší penalizace, a proto v celkovém součtu může vyhrát i pomalejší závodník, ale s čistým štítem :-) Toto dává prostor i pomalejším běžcům na lepší umístění, pokud tedy umí kvalitně střílet :-) Běhejsepsem.cz dokonce vypisuje celou sérii závodů DB Cup, kde se potom hodnotí i pořadí v seriálu a také Titul Nejlepší střelec, který si odnese závodník s procentuelně nejlepší úspěšností střelby. 

Před startem bývá většinou prostor a možnost si zbraně na daném závodě vyzkoušet a zastřílet si - otevřená střelnice, též i pomocníci, co poradí se správným držením a střelbou. Případně jsou vypisované i tréninky různě po republice. Více informací ohledně tréninků a závodů naleznete na webu behejsepsem.cz

Strakatý deník
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky