Čím krmím & jak napájím

12.07.2018

Nejedná se o sponzorovaný článek.

Oggy nemá za sebou úplně pěknou minulost a má řadu zdravotních problémů, takže jeho krmit není úplně jednoduché. Vyzkoušeli jsme řadu značek granulí, konzerv i vařenou stravu, ale nic mu  dlouhodobě bohužel nesedělo. Měla jsem i podezření na potravinovou alergii a zkoušeli jsme držet též eliminační dietu, ale bohužel jsem se nakonec k žádnému kloubnému výsledku nedopátrala, co by mohlo způsobovat jeho časté problémy s nadýmáním, bolestí břicha a průjmy.  Také je značně vybíravý a úplně nechce každé granule žrát. Až jsem jednou v nějaké diskuzi na internetu narazila na českou značku granulí Kaniko a byl mi nabídnutý vzorek na vyzkoušení. Oggymu granule jely, složení také vypadalo fajn, navíc se jedná o výrobek český a z dílny mého oblíbeného teamu běhejsepse.cz. Naneštěstí i dost sedly Oggymu a má na těchto granulích nejmenší zažívací problémy, které ale bohužel občas přesto přetrvávají. Bohužel jeho v mládí zničené zažívání se už nikdy 100% nevyléčí. A když jsem si pořídila Emu, bylo jasné, že bych chtěla časem oba krmit stejnými granulemi. Takže jsem postupně začala Emu převádět na štěněčí variantu Kanika, plně je na nich zhruba od 4 měsíců. Naneštěstí ani Emě nijak nevadí a výborně na nich prospívá a roste. Za mne tedy jednoznačně doporučuji českou značku Kaniko, sedí jak xJRT s citlivým zažíváním, tak i aktivnímu štěněti ČSP, navíc přešli i na ekologické recyklovatelné obaly :-) Momentálně Emu i v jednom roce života zatím nechávám na variantě active, protože bychom chtěli co nevidět začít i sportovat. Takže s tím jedním pytlem granulí pro oba psy ještě chvíli budu čekat :-) A co to tedy je za granule?


Jedná se o hypoalergenní holistické granule pro psy. Vyrábí se ve dvou variantách, které pokryjí potřeby většiny psů. Základ obou variant je ale stejný a jedná se o čerstvé jehněčí maso a rýži. Pro kvalitnější trávení se dále přidávají mletá dýňová semínka, granátové jablko a sušené ovoce. 







První varianta je Adult s 18% tuků a 26% proteinů a jedná se o univerzální krmivo pro většinu psů. Vyhovovat bude zejména všem dospělým psům, kteří nemají vysokou sportovní zátěž. 

Složení: Jehněčí maso 37% (dehydrované jehněčí maso 26%, čerstvé jehněčí maso a vnitřnosti 11%, tj. 3% v sušině), loupaná rýže 34%, hovězí škvarky 13%, hovězí lůj 9,50 %, cukrovarské řízky sušené, jablka sušená, lososový olej 1%, lněné semeno, sušená mrkev, směs sušeného ovoce (brusinky, ostružiny, granátové jablko), dýňové semínko, inulin z čekanky 0,10%, glukosamin 0,015%, chondroitin sulfát 0,01%, juka 0,01%.

Analytické složky: Hrubý protein 26 %, hrubé oleje a tuky 18 %, hrubá vláknina 3,0 %, hrubý popel 6,8 %, vápník 1,4 %, fosfor 1,1 %, sodík 0,34 %

Obsah doplňkových látek v 1 kg:

Nutriční doplňkové látky: Fe 230 mg (doplněno chelátem železa a aminokyselin n-hydrátem), Cu 22 mg (doplněno chelátem mědi a aminokyselin n-hydrátem), Mn 54 mg (doplněno chelátem manganu a aminokyselin n-hydrátem), Zn 125 mg (doplněno chelátem zinku a aminokyselin n-hydrátem), I 2 mg (doplněno jodidem draselným), Se 0,35 mg (doplněno organickou formou selenu produkovanou Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060), vitamin A 19000 m.j., vitamin D3 1900 m.j., vitamin E (3a700 RRR alfatokoferol acetát) 250 mg, niacinamid 82 mg.

Technologické doplňkové látky: antioxidanty (rozmarýnový extrakt 10 mg).

Druhá varianta je Active+/Puppy  a je vhodná pro aktivní psy v zátěži, štěňata všech plemen od 2 do 12 měsíců věku a březí a kojící feny, protože je nabitá energií 30% proteinů, 20% tuků.

Složení: Jehněčí maso 37% (dehydrované jehněčí maso 26%, čerstvé jehněčí maso a vnitřnosti 11%, tj. 3% v sušině), loupaná rýže 27%, hovězí škvarky 18 %, hovězí lůj 12 %, sušené cukrovarské řízky, sušená jablka, lososový olej 1 %, lněné semínko, sušená mrkev, sušené ovoce (brusinky, ostružiny, granátové jablko), dýňové semínko, inulin z čekanky 0.1 %, glukosamin, chondroitin sulfát, juka 0.01 %.

Analytické složky: Hrubý protein 30 %, hrubé oleje a tuky 20 %, hrubá vláknina 2.9 %, hrubý popel 6.9 %, vápník 1.45 %, fosfor 1.1 %, sodík 0.38 %.

Obsah doplňkových látek v 1 kg:

Nutriční doplňkové látky: Fe 230 mg (doplněno chelátem železa a aminokyselin n-hydrátem), Cu 22 mg (doplněno chelátem mědi a aminokyselin n-hydrátem), Mn 54 mg (doplněno chelátem manganu a aminokyselin n-hydrátem), Zn 125 mg (doplněno chelátem zinku a aminokyselin n-hydrátem), I 2 mg (doplněno jodidem draselným), Se 0,35 mg (doplněno organickou formou selenu produkovanou Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060), vitamin A 19000 m.j., vitamin D3 1900 m.j., vitamin E (3a700 RRR alfatokoferol acetát) 250 mg, niacinamid 82 mg.

Technologické doplňkové látky: antioxidanty (rozmarýnový extrakt 10 mg).


S tématem krmením se váže i téma napájení psa, resp. napájení psa pokud po něm chceme nějaký zvýšený fyzický výkon. Je samozřejmostí, že pokud krmíme psa granulemi, musí mít neustálý přístup k čerstvé čisté vodě. Ale pokud chceme po psovi nějaký větší fyzický výkon, ale také pokud cestujeme, nesmíme na aktivní napájení zapomínat a psa před nebo i během cesty systematicky zavodňovat, a to nejen pouze pasivně nabízet čistou vodu, ale i aktivně zavodňovat. Dále je také důležité psa hydratovat, a tím pádem i chladit před tréninkem a během závodu. Nejdůležitější je správné načasování! Předčasné ale i pozdní napájení postrádá význam a může někdy i spíše uškodit než pomoci. Obecně tedy platí, že ideální je situace, kdy pes nemočí ihned po výkonu (ať už po doběhu nebo opuštění parkuru), ale až s odstupem několika minut, a moč je světlá až čirá. Toto je dobrým ukazatel, že pes neběžel s plným močovým měchýřem, ale zároveň byl i dobře hydratován.

Ideální množství tekutin je cca 15 ml/kg, 2-3 hodiny před výkonem. Což v případě 20kg psa znamená zhruba 300 ml vody. Pokud nemáte ale před tréninkem tolik času, můžete dát psovi menší množství vody zhruba jen hodinu před výkonem. Důležité je ale také ,,donutit" psa vypít celou dávku. Většině psům postačí přidat do vody trochu z konzervy, kapsičky, nesoleného masového vývaru, případně rozmočit trochu granulích, piškotů. Někteří psi nepohrdnou kapkou džusu či mléka. Mně osobně poslední dobou dobře funguje trochu sušených škvarků, zároveň je to pro psi i energetická dávka, protože psy ,,jedou" při výkon na tuky na rozdíl od člověka, který ,,jede" při výkonu na cukrech. (Pokud teda nejste vytrvalostní běžec, ti také pak většinou přecházejí už do módu - jedu na tuky).

Další možností pro napájen je energetický nápoj pro psa, resp. prášek, který se rozmíchá ve vodě a vytvoří tak nápoj pro psa. Je ho možno podat před i po výkonu pro lepší regeneraci a doplnění energie. Existuje více značek a druhů, lišící se svým složením. Nicméně u většiny jsou přidané i ochucující složky a psi je pak většinou přijímají s chutí i samotné, bez další přidané látky. Já osobně mám třeba dobrou zkušenost se značkou Mamut.


Strakatý deník
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky